Dług 1999
Streszczenie
Warszawa lata 90. Dwaj przyjaciele i wspólnicy w interesach, dwudziestoparolatkowie Adam i Stefan, postanawiają rozkręcić większy biznes. Myślą o utworzeniu montowni skuterów, ale bank odmawia im pożyczki. Spotykają Gerarda, dawnego kolegę z podwórka, który w zamian za prowizję oferuje im pomoc w znalezieniu wiarygodnego gwaranta pożyczki. Do układu nie dochodzi, ale Gerard żąda zwrotu "kosztów", jakie miał ponoć ponieść - w sumie kilku tysięcy dolarów. Zaczyna się egzekucja długu nie do spłacenia przez Gerarda. Po trzech miesiącach od pierwszego spotkania Adama i Stefana z Gerardem, policja wyławia z Wisły dwa ciała bez głów.
Scenariusz filmu został oparty na faktach.
Nagrody
1999 - Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - Grand Prix (Wielka Nagroda Jury „Złote Lwy”)
1999 - Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - Nagroda za pierwszoplanową rolę męską (Andrzej Chyra)
1999 - Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - Nagroda za muzykę (Michał Urbaniak)
1999 - Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - Nagroda dziennikarzy
1999 - Paszport „Polityki” dla Krzysztofa Krauze (nagroda kulturalna tygodnika „Polityka”) - nagroda w kategorii: film
1999 - Syrenka Warszawska (nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP)-w kategorii filmu fabularnego
1999 - Festiwal „Najnowsze Kino Polskie”, Wrocław - Nagroda Główna
1999 - Festiwal „Najnowsze Kino Polskie”, Wrocław - Nagroda za męską rolę główną (Robert Gonera)
1999 - Festiwal „Najnowsze Kino Polskie”, Wrocław - Nagroda za debiut (Andrzej Chyra)
1999 - Festiwal „Najnowsze Kino Polskie”, Wrocław - Wyróżnienie za zdjęcia (Bartosz Prokopowicz)
1999 - Nagroda Klubu Miłośnikow Filmu „Mozaika” w Bydgoszczy za najlepszy film roku
2000 - Lubuskie Lato Filmowe, Łagów - Nagroda Organizatorów im. Juliusza Burskiego
2000 – „Machiner” (nagroda miesięcznika „Machina”) w kategorii: film masowy
2000 - Orzeł, Polska Nagroda Filmowa w kategorii: najlepszy film
2000 - Orzeł, Polska Nagroda Filmowa w kategorii: najlepsza reżyseria (Krzysztof Krauze)
2000 - Orzeł, Polska Nagroda Filmowa w kategorii: najlepszy scenariusz (Krzysztof Krauze)
2000 - Orzeł, Polska Nagroda Filmowa w kategorii: najlepszy scenariusz (Jerzy Morawski)
2000 - Orzeł, Polska Nagroda Filmowa w kategorii: najlepsza główna rola męska (Robert Gonera)
2000 - Orzeł, Polska Nagroda Filmowa w kategorii: najlepsza drugoplanowa rola męska (Andrzej Chyra)
2000 - Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa) - Srebrna Statuetka Leliwity - Nagroda za scenariusz (Krzysztof Krauze)
2000 - Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa) - Srebrna Statuetka Leliwity - Nagroda za scenariusz (Jerzy Morawski)
2000 - Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa) - Nagroda Jury Młodzieżowego 2000 - Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa) - Nagroda Publiczności
2000 - Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej „Prowincjonalia”, Września - Nagroda Główna „Jańcia Wodnika”
2000 - Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej „Prowincjonalia”, Września – Nagroda za muzykę (Michał Urbaniak)
2000 - Złota Taśma (przyznawana przez Koło Piśmiennictwa SFP) - w kategorii: film polski za rok 1999; ex aequo z filmem „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy
2000 - „Don Kichot", Nagroda Federacji Filmowych Klubów Dyskusyjnych - najlepszy film polski w latach 1999-2000
2001 – MFF w Filadelfii - Nagroda za reżyserię (Krzysztof Krauze)
O filmie
Rok produkcji:
1999
Producent:
Juliusz Machulski
Gatunek:
film psychologiczny, film sensacyjny
Premiera:
19-11-1999
Dane techniczne:
35 mm, kolor, standard, dolby stereo, 102
Widownia:
181 759
Produkcja:
Studio Filmowe Zebra
Koprodukcja:
Canal+ Polska, ITI Cinema
Koproducent:
Jacek Moczydłowski, Jacek Bromski
Współfinansowanie:
Komitet Kinematografii, Agencja Produkcji Filmowej
Twórcy
Reżyseria:
Krzysztof Krauze
Scenariusz:
Krzysztof Krauze, Jerzy Morawski
Zdjęcia:
Bartosz Prokopowicz
Montaż:
Krzysztof Szpetmański
Muzyka:
Michał Urbaniak
Scenografia:
Magdalena Dipont
Kostiumy:
Elżbieta Radke
Kierownik produkcji:
Tadeusz Drewno
Obsada
Robert Gonera (Adam Borecki),
Jacek Borcuch (Stefan Kowalczyk),
Andrzej Chyra (Gerard Nowak),
Cezary Kosiński (Tadeusz Frei),
Joanna Szurmiej (Basia, narzeczona Adama),
Agnieszka Warchulska (Jola, dziewczyna Stefana),
Joanna Kurowska (Ania, ciężarna leżąca w szpitalu wspólnie z Basią),
Sławomira Łozińska (matka Adama),
Krzysztof Gordon (ojciec Adama),
Przemysław Modliszewski ("Młody", pomocnik Gerarda),
Maria Robaszkiewicz (matka Basi),
Edyta Bach (Joanna, siostra Adama),
Jakub Bach (Jurek, siostrzeniec Adama),
Ewa Kania (szefowa operacji kredytowych),
Katarzyna Trzcińska (żona Gerarda),
Izabela Kuna (żona Matczaka),
Sławomir Jóźwik (Matczak, właściciel sklepu, dłużnik Stefana),
Maciej Szary (dyrektor departamentu, kolega ojca Adama),
Katarzyna Tatarak (oficer dyżurna przyjmująca skargę Adama),
Aleksander Mikołajczak (oficer dochodzeniowy nad Wisłą),
Maciej Karpiński (właściciel pizzerii, szef Adama),
Jerzy Gudejko (lekarz opiekujący się Basią w szpitalu),
Jowita Miondlikowska (dziewczyna z pralni),
Aleksandra Nieśpielak (dziewczyna Tadeusza),
Józef Mika (prezes niemieckiej firmy, szef Stefana),
Andrzej Andrzejewski,
Jarosław Budnik (policjant nad Wisłą),
Ryszard Bugaj,
Marzena Chmielewicz,
Tomasz Gęsikowski (policjant z wydziału zabójstw nad Wisłą),
Henryk Gołębiewski (robotnik na budowie domu Adama),
Marcin Jamkowski,
Dawid Kaszlikowski (kolega Stefana),
Paweł Kleszcz,
Mariusz Liedel,
Edyta Łukaszewicz-Lisowska,
Wojciech Nieradzki (policjant, szef ekipy, która odnalazła ciała w Wiśle),
Tomasz Nowosielski,
Małgorzata Prażmowska-Jakubiec (żona mężczyzny kupującego samochód od Tadeusza),
Jerzy Próchnicki (mężczyzna kupujący samochód od Tadeusza),
Małgorzata Rożniatowska (pielęgniarka),
Patrycja Seweryńska,
Jakub Snochowski (kelner),
Robert Wabich (robotnik na budowie domu Adama).